polski Strona główna / Galeria II / Noc naukowców
Noc naukowców

Wyjazd na Noc Naukowców na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

18 X 2014 r. ponad 100 uczniów z  ZSP-G w Przeciszowie wyjechało do Gliwic na Noc Naukowców. Akcja ta, zorganizowana przez Politechnikę Śląską, ma na celu popularyzację nauki wśród dzieci, młodzieży i dorosłych ludzi, nie związanych zawodowo z nauką. W społeczeństwie pokutuje wiele stereotypów, że takie nauki jak: chemia, fizyka czy elektronika są bardzo trudne, a dla większości niezrozumiałe. Noc Naukowców miała uświadomić, że zjawiska zachodzące wokół nas, procesy chemiczne i zjawiska fizyczne mogą być fascynujące i całkiem łatwo je zrozumieć.

Program Nocy Naukowców był tak skonstruowany, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie: dzieci, młodzież i dorośli, ci bardziej zainteresowani nauką i ci, których wiedza jest bardzo ograniczona.

Eksperymenty, pokazy, warsztaty, prezentacje multimedialne to tylko niektóre z metod przekazywania wiedzy.

Na początku wzięliśmy udział w pokazie Zdumiewająca woda, czyli zabawa z mechaniką płynów. Każdy mógł zobaczyć, a potem samodzielnie wykonać np. ocean w butelce, skonstruować łódkę czy przelać wodę po sznurku. Dużo emocji wzbudził konkurs na niezatapialną łódkę, w którym zwyciężyła nasza uczennica Agata Kyzioł. Mogliśmy obejrzeć działanie różnych urządzeń stosowanych m.in. w medycynie, poznać specyfikę robotów, rażącą siłę energii elektrycznej,a także eksperymenty z ciekłym azotem.

Na koniec udaliśmy się do Biblioteki  Uniwersyteckiej, gdzie można było zobaczyć tak historyczne, jak i nowoczesne urządzenia służące człowiekowi.

Wycieczka była bardzo udana, pełna atrakcji, wiele rzeczy nas zaskoczyło, wiele zaintrygowało i z pewnością  zechcemy znów pojechać za rok.

Uczestnicy dziękują za organizację wyjazdu Państwu Wioletcie i Tomaszowi Bury i Pani Krystynie Michałek.