polski Strona główna / Galeria II / Jarosławiec 2016
Jarosławiec 2016

Sprawozdanie z Zielonej Szkoły

W dniach 09.06 – 19.06.2016 r. 49 uczniów z Zespołu Szkół Podstawowo – Gimnazjalnych w Przeciszowie uczestniczyło w Zielonej Szkole w Jarosławcu. Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu oraz z Urzędu Gminy Przeciszów. Celem projektu była aktywna profilaktyka zdrowotna dzieci i młodzieży z terenu powiatu oświęcimskiego. Program uwzględniał głównie edukację ekologiczną poprzez zabawę, sport i wypoczynek na świeżym powietrzu.

Uczniowie wraz z opiekunami zakwaterowani zostali w Ośrodku Wypoczynkowym Barka w Jarosławcu – 200 metrów do morza. Program Zielonej Szkoły był dość napięty, wypełniony atrakcyjnymi wycieczkami, grami i zabawami. Podczas całodniowych wycieczek, uczniowie zwiedzili Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, Słowiński Park Narodowy – Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie, punkt widokowy na górze Rowokół, ruchome wydmy, muzeum – skansen wsi Słowińskiej w Klukach. Poza tym, uczestnicy Zielonej Szkoły podczas spotkania z rybakiem w Muzeum Rybołówstwa mieli okazje poznać zwierzęta żyjące w morzu bałtyckim, zawód rybaka, gatunki ryb łowionych w Bałtyku oraz współczesne problemy związane z gospodarką morską. Innym punktem wycieczkowym było muzeum bursztynu - zwiedzanie połączone z lekcją przyrody. W Ustce uczniowie zwiedzili mroczne korytarze poniemieckich bunkrów – Bunkry Baterii Bluchera. Oprócz zwiedzania był również rejs statkiem po morzu, który  dla wielu dzieci stał się niesamowitym przeżyciem. Podczas wyjazdu realizowano program edukacji matematycznej, przyrodniczej, historycznej i językowej. W ramach integracji grupy organizowano dyskoteki, ogniska, karaoke oraz rozgrywki sportowe na plaży. Podczas pieszych wycieczek wzdłuż linii brzegowej uczniom towarzyszyły rozmowy na temat nadmorskiej fauny i flory, zbieranie muszli i kamyków. Przepiękny nadmorski krajobraz mogli podziwiać z latarni morskiej w Jarosławcu. Podczas pobytu organizowane były różnego rodzaju konkursy z nagrodami m.in. konkurs fotograficzny „Morze widziane moimi oczami”, konkurs „Rzeźba z piasku”, konkurs czystości, „Zabawa w podchody” oraz konkurs karaoke. Inne atrakcje podczas pobytu w Jarosławcu to kąpiel w basenie, który znajdował się w ośrodku, rozgrywki na orliku oraz zabawa w Acqua Parku.

Pobyt na Zielonej Szkole dostarczył uczniom nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć. Każdy uczestnik miał szansę pokazania się z jak najlepszej strony, a także nauczył się samodzielności, samokontroli oraz samooceny. Ogromna dawka wiedzy z dziedziny nadmorskiej flory i fauny oraz historii zostanie w głowie każdego na dłużej.   Po wizycie nad morzem pozostały wspomnienia i żal, że czas upłynął tak szybko.

Aneta Brandys

Tak wypoczywaliśmy